آگهی
  • عضویت

بازرسی چشمی مخازن تحت فشار
PDF
چاپ
نامه الکترونیک
FeaturedPopular
چهارشنبه 08 شهریور 1391 ساعت 08:27

بازرسی چشمی
بازرسی ابعادی و چشمی بخشی از بازرسی نهایی است که روی مخازن تحت فشار انجام می شود. بازرسی نهایی در مورد مخازن تحت فشاری که نیاز به گواهی قانونی دارند،  الزامی است. بازرسی ابعادی و چشمی می تواند قبل ‏یا بعد از آزمایش هیدرواستاتیک استاندارد صورت پذیرد. البته اغلب پس از آزمایش انجام می شود؛ لذا امکان بررسی های داخلی و خارجی در حین همان بازدید نهایی فراهم می گردد. در این مرحله، مخزن تحت فشار آماده شات‏بلاست و رنگ آمیزی می باشد. بازرسی ابعادی و چشمی اغلب باهم انجام میشوند، ولی برای انجام بهتر هریک می تئان آنها را جداگانه انجام داد.

بازرسی چشمی
هدف از بازرسی چشمی،‏ یافتن مشکلاتی است که میتواند ‏یکپارچگی را تحت تاثیر قرار دهد. علاوه بر این، با این بررسی می توان سرنخ ها‏یی از اشکالات حین ساخت که از دید بازرس خارجی پنهان مانده است، به دست آورد.

سطح خارجی مخزن تحت فشار
اصول اصلی بازرسی برای تمام مخازن تحت فشارمشابه می باشد. این نکات باید مورد بررسی قرار گیرند:
چینش ورق ها. نقشه چینش ورق ها را همراه با نقشه تایید شده اصلی بررسی کنید.هر نقشه ای را برای بررسی بر ندارید؛ فقط از نقشه هایی که مهر معتبر دارند،استفاده کنید. سازندگان برای استفاده بهینه معمولا تغییراتی در نقشه ایجاد می کنند تا از ورق های داخل انبار بتوانند استفاده کنند. در این صورت تغییراتی مانند نزدیکی زیاد دریچه نازل‏ها به خط جوش را بررسی کنید.
وضعیت ورق. ورق را از لحاظ گودافتادگی و هرگونه آسیب فیزیکی بازرسی کنید. به دنبال هرگونه شیار و آثار سنگ‏زدن‏یا خراش باشید و خراش‏هایی را که عمیق‏تر از 10% ضخامت ورق هستند، مورد توجه قرار دهید.
پرداخت سطح. پوسته‏های نوردی روی سطح ورق قبل از عملیات شات‏بلاست مجاز است. سطح باید از لحاظ هرگونه موج های مشخص سطحی ناشی از نورد نادرست، بازرسی شود.
کاهش ضخامت. سنگ زدن بیش از حد غیر قابل قبول است، زیرا باعث کاهش ضخامت موثر ورق خواهد شد. در این رابطه بایستی توجه خاصی به اتصال هد به بدنه شود. گاهی اوقات این ناحیه به منظور قرار گیری در محل خود خیلی زیاد سنگ زده می شود.
برآمدگی. کل پوسته از لحاظ هرگونه برآمدگی بررسی شود. این نوع عیب اغلب به دلیل اعمال نیروی زیاد در حین خال جوش زدن‏یا انحراف از دایره بودن رخ می دهد.
موقعیت فلانج نازل. بررسی شود که نازل‏ها در حین تولید‏یا عملیات حرارتی از محل صحیح خود خارج شده باشند. این جابه‏جایی می‏تواند باعث شود که موقعیت فلانج‏های نازل نسبت به محور مخزن تحت فشار تاغییر کند؛ لذا‏یک بررسی ساده با‏یک تراز فولادی لازم است.
جوشکاری. تمام جوشهای خارجی مورد بازرسی چشمی قرار گیرد . شما می توانید از طریق بررسی عرض جوش به براوردی از صحیح بودن پخ زنی ورق برسید. بررسی شود که‏یک جوش دوطرفه با‏یک جوش‏یک طرفه جایگزین نشده باشد؛ که دلیل این امر می‏تواند دشوار بودن دسترسی به داخل مخزن تحت فشار برای سازنده باشد. جوشهای ناهموار اطراف نازل‏ها مخصوصاٌ مواردی که قطر آن کمتر از 50 میلیمتر است، بررسی شود. معمولاٌ در این نواحی امکان داشتن سطح جوب خوب دشوار است؛ لذا باید عیوبی چون نفوذ ناقص مد نظر قرار گیرد.

سطح داخلی مخزن تحت فشار
بازرسی داخل مخزن تحت فشار از اهمیت زیادی برخوردار است. این کار نمی‏تواند تنها از طریق درب ورودی انجام گردد- در اینجا به منظور داشتن‏یک بازرسی مناسب لازم است با نور کافی به داخل مخزن تحت فشار رفت. در این رابطه نکات زیر بایستی مورد توجه قرار گیرد:
تراز بودن کلگی به بدنه. اکثر سازندگان توجه زیادی به تنظیم لبه‏های محیطی داخلی اتصال هد به بدنه می کنند.
• ردیف‏های نازل. طول ردیف‏های نازلی که به درون مخزن تحت فشار آمده است بررسی شود. مجدداٌ باید نقشه‏های اولیه تایید شده بررسی شئند.
درزجوش‏ها. در بررسی درزجوش‏های داخلی باید از بازرسی چشمی مشابه ناحیه بیرونی بهره گرفت. همچنین باید اطمینان حاصل شود هرگونه پاشش جوش از اطراف جوش جمع‏آوری شده باشد.
خوردگی.تمام سطوح داخلی به منظور ارزیابی خوردگی بررسی شوند. لکه‏های روشن روی سطح ممکن است به وسیله آب آزمایش هیدرواستاتیک ایجاد شده باشند ونباید به آن توجهی کرد. در صورتی که درگواهی ساچمه‏زنی داخلی ذکر نشده باشد، چنین لکه‏هایی باید به وسیله برس سیمی حذف شوند. در حالت کلی نباید نشانی از پوسته‏های نوردی روی سطوح داخلی باشد. در صورت وجود چنین موردی، می توان گفت که ورق قبل از ساخت به درستی ساچمه‏زنی نشده است.

اتصالات داخلی. بررسی شود که تمام آنها صحیح و مطابق نقشه باشند. در بسیاری از مخازن تحت فشار اتصالات داخلی مانند جداکننده‏های بخار قابل جابجایی هستند. محل وسایل داخلی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است- بایستی اطمینان حاصل کرد که این وسایل مطابق نقشه مخزن تحت فشار جاسازی شده‏اند. همچنین بررسی تنظیم بودن درب اصلی و سایر تجهیزات مرتبط از ارزش زیادی برخوردار است.درصورت وجود هرگونه عدم قطعیت از نتایج بازرسی داخلی باید سزیعاٌ و قبل از اینکه سازنده اقدامی در جهت بسته‏بندی نهایی کند آنرا اطلاع داد. همه نواحی جوشکاری مورد تایید باید با استفاده از آزمایش مایعات نافذ  بررسی شوند. در انتها نیز بایستی گزارشی از تمامی نواحی مورد بررسی و همچنین عیوب‏یافت شده تهیه شود.

جهت ارایه درخواست و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با 88806088-021 و فکس 88898593-021   تماس حاصل فرمایید.

آخرین به روز رسانی در پنجشنبه 11 مهر 1392 ساعت 11:26
 

پرداخت آنلاین PHQ

مبلغ مورد نظر را وارد نمایید.سپس وارد مرکزپرداخت سایت می شوید
تومان